Transporti në Tiranë: 100 lekë, Rrethet: 200 lekë. Per porosite mbi 5000 leke transporti ne Shqiperi eshte falas. Shiko produktet!
Logohu për lehtësi në blerje
Nuk keni llogari? Krijo llogarine
Floket Body Lotion Duart dhe Kembet Gift Set Lares Toner/Essence Eksfoliant Serume Syte Hidratues SPF Maska Trajtime Shampo Kozmetike
Happy girl animation for Autumn Sonar

Fall Skincare : Si të përgatisim lëkurën gjatë stinës së vjeshtës ?

Ditët gradualisht bëhen më të shkurtra, moti fillon të ftohet dhe dalëngadalë zhytemi përsëri në modalitetin e plotë të punës. Ashtu si çdo ndryshim i papritur, ndryshimi i sezonit mund të sjellë sfida të reja në lëkurën tuaj. Ju duhet të përgatisni lëkurën për t`u përshtatur me temperaturat dhe kushtet e reja. Në vend që të prisni të ftohtin dhe dimrin për të ndryshuar regjimin , gradualisht mund të nisni përkujdesjen që në vjeshtë.

Ndryshoni pastruesin tuaj

Ditët e verës janë të nxehta, të lagështa dhe shpesh të djersitura. Ju mund të keni përdorur një pastrues më “agresiv” gjatë verës për të siguruar që të pastroni poret tuaja nga të gjitha pluhurat e ditës, klorin e pishinës, kripën e detit dhe djersën. Tashmë është koha të zgjidhni një pastrues më të butë dhe qetësues që nuk do t`ju shkaktoj tharje të lëkurës. Sugjerohet që gjatë muajve të ftohtë të zgjidhni produkte sa më hidratuese. Edhe pse këto pastrues zakonisht nuk shkumojnë shumë dhe kërkojnë pak kohë për t’u mësuar, ata ende bëjnë një punë të mirë për të hequr edhe gjurmët e fundit të kozmetikës dhe papastërtive.

Pastrues hidratant që ia vlen ti përdorni:

Acidet

Pavarësisht se sa të zellshëm keni qënë me aplikimin tuaj të kremrave kundër diellit, mund të keni akumuluar disa shenja të errëta së bashku me nxirjen tuaj verore. Shumë njerëz zbulojnë se ekspozimi i shtuar në diell gjatë muajve të verës mund të nxisë rishfaqjen e njollave të hiperpigmentimit. Ndërsa intensiteti i dritës zvogëlohet, është e sigurt të filloni të rifusni një numër eksfoliantësh kimikë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës në vjeshtë.

Përfitimet e eksfoliantëve acidik :

Eksfoliantët acidik ndihmojnë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës. Ata lirojnë ‘ngjitësin’ midis qelizave, për të thënë kështu dhe largojnë lëkurën e vdekur të padëshiruar. Kjo zbulon lëkurën më të freskët dhe më të ndritshme nën të. Nëse keni luftuar me pigmentim më të keq se zakonisht gjatë verës, veprimi eksfolues i këtyre përbërësve do të ndihmojë vërtet në zvogëlimin e pamjes së lëkurës së pabarabartë.

Ekzistojnë një numër eksfoliantësh të shkëlqyeshëm kimikë në treg që përdorin AHA & BHA .

Ju sugjerojmë:

Vajrat janë miq jo armiq

Nëse nuk jeni tifozë të vajrave gjatë muajve të verës sepse ndihen shumë të rëndë në ditët e nxehta të verës, vjeshta është një justifikim i shkëlqyeshëm për të nxjerrë vajrat tuaj përsëri. Vajrat e fytyrës japin shumë përfitime të mëdha për lëkurën. Ato sigurojnë acide yndyrore esenciale, lëndë ushqyese dhe vitamina, si dhe hidratim që i nevojitet lëkurës.

Në varësi të preferencave tuaja, mund të dëshironi të zgjidhni një përzierje vaji ose një vaj të vetëm përbërës. Ju mund t’i aplikoni ato si hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës në vjeshtë. Ose thjesht përdorni ato për të zëvendësuar hidratuesin tuaj të rregullt, nëse lëkura juaj nuk ka nevojë për lagështi të tepërt. Nëse lëkura juaj është veçanërisht e thatë, provoni të vendosni vajin tuaj në majë të hidratuesit tuaj të zakonshëm . Kjo vepron si një izolues për të parandaluar “daljen” e lagështirës nga lëkura juaj.

Lip Love

Vjeshta kërkon pamje më të përpunuar të grimit, ngjyra më të guximshme të buzëve dhe mbulim më të plotë. Tani që nuk keni pse të shqetësoheni për djerësitjen e fytyrës tuaj, është kënaqësi të eksperimentoni me pamjen e grimit. Nëse është gjithnjë me erë dhe ftohtë, mund të gjeni veten duke zgjedhur buzëkuqët mat. Askush nuk e vlerëson një erë të fortë që fryn në fytyrën tuaj dhe që ju mbërthen flokët në buzën tuaj me shkëlqim. Megjithatë, buzëkuqët mat janë pak të tharë në buzë. Kjo do të thotë që ju mund të dëshironi t’i kushtoni vëmendje të veçantë mbajtjes së buzëve të hidratuara.

Kujdesi për lëkurën e vjeshtës përfshin buzët. Me uljen e lagështirës  lëkura dhe buzët bëhen gjithnjë e më të thata. Sigurohuni që të zgjidhni një balsam të mirë buzësh që mund ta lyeni gjatë natës. Kjo do të sigurojë që buzët tuaja të jenë plotësisht të përgatitura për buzëkuqin në mëngjes. Ju gjithashtu mund ta aplikoni gjatë gjithë ditës në kohën kur mendoni se buzëkuqi juaj po thahet shumë.
Royal Jelly Time Essence Mask

Keep Calm dhe përdorni Sheet Mask

Maskat hidratuese, në ditët më të zymta dhe të ftohta janë justifikimi perfekt për të përkëdhelur lëkurën tuaj. Maskat hidratuese dhe sheet mask i japin  “zbutje” shtesë lëkurës që ndihet pa jetë dhe e zbehtë.

Produktet Koreane të kujdesit të lëkurës, K-beauty është e gjitha rreth sheet masks. Ka kaq shumë në treg në ditët e sotme, me siguri do të gjeni një që i përshtatet shqetësimeve tuaja të lëkurës. Dhe le të jemi të sinqertë, në një ditë të caktuar në vjeshtë, a ka ndonjë gjë më të mirë sesa të vërtitesh në divan me një batanije, pije të nxehtë dhe sheet maskë në fytyrë? Unë nuk mendoj.

Tags

Lini një Përgjigje

4 persona po shohin produktin