Transporti në Tiranë: 100 lekë, Rrethet: 200 lekë. Per porosite mbi 5000 leke transporti ne Shqiperi eshte falas. Shiko produktet!
Logohu për lehtësi në blerje
Nuk keni llogari? Krijo llogarine
Floket Body Lotion Duart dhe Kembet Gift Set Lares Toner/Essence Eksfoliant Serume Syte Hidratues SPF Maska Trajtime Shampo Kozmetike
Peptidet?! Cfarë janë dhe pse ju duhet...Image

Cfarë janë Peptidet? Roli i tyre në kujdesin e lëkurës

Çdo ditë, duket sikur ka një përbërës të ri të modës për kujdesin e lëkurës që thuhet se do të ndryshojë lëkurën tuaj për mirë. Disa përbërës janë më shumë reklamë sesa veprim, por të tjerët ia vlen vërtet – dhe peptidet janë një përbërës që nuk do të dëshironit ta humbisni.

CFARË JANË PEPTIDET?

Peptide, të quajtura gjithashtu polipeptide, gjenden natyrshëm në lëkurë, por ato përfshihen gjithashtu në shumë produkte për kujdesin e lëkurës – dhe për arsye të mirë. Peptidet janë aminoacide që përbëjnë disa proteina të nevojshme për lëkurën. Më konkretisht, kolagjeni përbëhet nga tre zinxhirë polipeptidikë, kështu që shtimi i peptideve mund të stimulojë lëkurën tuaj për të prodhuar kolagjen. Më shumë kolagjen mund të çojë në lëkurë më të fortë dhe më të re.

Trupi juaj prodhon kolagjenin në mënyrë natyrale, por me kalimin e kohës, prodhimi i kolagjenit zvogëlohet, gjë që mund të bëjë që lëkura të duket më e rrudhur dhe më pak e njëtrajtshme dhe e ndritshme.

Peptidet

BENEFITET E PEPTIDEVE

FORCON BARRIERËN

Barriera e lëkurës është linja e mbrojtjes së trupit kundër baktereve, rrezeve ultravjollcë, ndotjes dhe toksinave të tjera.

PËRMIRËSON RRUDHAT

Kolagjeni plotëson lëkurën dhe buzët, rigjeneron ,rrudhat dhe linjat e holla do të jenë më pak të dukshme.

RRIT ELASTICITETIN

Peptidet përbëjnë edhe fibraT elastine, një lloj tjetër proteine. Këto fibra e bëjnë lëkurën më të tendosur.

LEHTËSON BREAKOUTS

Peptidet mund të ndihmojnë në lehtësimin e breakouts, riparimin dhe unifikimin e tonit të lëkurës.

NO MORE ACNE

Peptidet janë një burim i besueshëm antimikrobik, që do të thotë se vrasin bakteret që shkaktojnë akne .

Peptide 500 Scheme

SI FUNKSIONOJNË PEPTIDET PËR LËKURËN ?

Peptidet mund të depërtojnë në shtresën e jashtme të lëkurës, kështu që në vend që të qëndrojnë në sipërfaqe të lëkurës, ato zhyten më thellë. Ju mund t’i mendoni ato si lajmëtarë për qelizat e tjera – ato dërgojnë sinjale që u thonë qelizave të prodhojnë kolagjen dhe elastinë.

Si të zgjedhim produktin e duhur?

Ka kaq shumë produkte në treg që përmbajnë peptide, saqë mund të jetë e vështirë të dihet se ku të filloni. Ja se si të blini peptide:

Përdorimi i një serumi ose hidratuesi që përmban peptide mund të çojë në lëkurë më të fortë, me pamje më të re dhe ndoshta edhe më pak breakouts në lëkurë.

Tags

Lini një Përgjigje

2 persona po shohin produktin