Transporti në Tiranë: 100 lekë, Rrethet: 200 lekë. Per porosite mbi 5000 leke transporti ne Shqiperi eshte falas. Shiko produktet!
Logohu për lehtësi në blerje
Nuk keni llogari? Krijo llogarine
Floket SPF Serume Syte Hidratues Maska Trajtime Lares Toner/Essence Eksfoliant Shampo Kozmetike Body Lotion Duart dhe Kembet Gift Set
Real Vitamine C Ampoule Mizon Product Image

Vitamina C : Benefitet e saj në lëkurë

Çfarë është Vitamina C?

Acidi askorbik, i njohur gjerësisht si Vitamina C, është një koncentrat i vërtetë i mirëqenies me veti të shumta për lëkurën. Sidoqoftë, vitamina C është një molekulë shumë e paqëndrueshme; për këtë arsye në serumin tonë është stabilizuar me ndihmën e Vitaminës E: në këtë mënyrë, përveç që kemi fituar qëndrueshmëri, ne mund të përfitojmë nga veprimi sinergjik i dy vitaminave dhe një efekt të përmirësuar. Vitamina C është gjithashtu e ndjeshme ndaj dritës ose oksidohet dhe humbet efektivitetin e saj kur ekspozohet ndaj rrezeve të diellit. Kjo është arsyeja pse ne përdorim ambalazhe të posaçme të pajisura me filtër mbrojtës të veçantë anti-UV.

Vëmendje! Vitamina C nuk është fotosensibël, kështu që mund të përdoret në mënyrë të sigurtë gjatë ditës dhe të përdoret pa problem për kujdesin e lëkurës në mëngjes, si dhe natyrshëm në mbrëmje.

Cilat janë vetitë e Vitaminës C?

Vitamina C është një antioksidant shumë i fuqishëm, e aftë të neutralizojë veprimin e radikalëve të lira dhe të kundërshtojë shenjat e plakjes duke stimuluar prodhimin e kolagjenit. Kjo vitaminë i jep shkëlqim ekstrem lëkurës, duke e bërë atë të freskët dhe rrezatuese. Ky aktiv i mrekullueshëm gjithashtu ka një efekt zbutës: zbeh njollat ??dhe kompaktëson strukturën e lëkurës. Për të gjitha këto arsye është përdorur gjerësisht nga mbretëresha e bukurisë, tradita koreane, dhe nuk mund të mungojë as në tuajën!

Fuqia antioksiduese!

Vitamina C vlerësohet për fuqinë e lartë antioksidante; kjo do të thotë se është në gjendje të përballojë veprimin e dëmshëm të radikalëve të lira dhe të ngadalësojë plakjen e lëkurës. Por çfarë janë radikalet e lira dhe si formohen ato?

Radikali i lirë është një molekulë shumë e paqëndrueshme për shkak të mungesës së një elektroni në orbitën e saj të jashtme. Për të kompensuar këtë paqëndrueshmëri, ajo përpiqet të “vjedhë” një elektron nga molekulat e tjera afër, duke krijuar kështu një reaksion zinxhir, e duke dëmtuar gjithnjë e më shumë qeliza. Sidoqoftë, një molekulë antioksidante mund t’i vijë në ndihmë duke i dhënë elektronin e munguar dhe bllokuar procesin zinxhir.

Nga se shkaktohen radikalet e lira?

Radikalet e lira krijohen natyrshëm në trupin tonë, por ka faktorë që mund të përshpejtojnë dhe përkeqësojnë situatën, si:

Smogu dhe ndotja ambientale

Konsumi i duhanit dhe alkoolit

Ekspozimi në diell

Stresi

Mbrojtja e lëkurës sonë nga veprimi i radikalëve të lirë është shumë e rëndësishme për ngadalësimin e plakjes së lëkurës, vonimin e shfaqjes së rrudhave të reja dhe zvogëlimin e atyre që janë krijuar tashmë.

Kombinimi i vitaminës C dhe E, si në këtë serum, rrit në mënyrë eksponenciale fuqinë antioksiduese të të dyjave. Në fakt, secila molekulë e vitaminës E është në gjendje të ndërpresë vetëm një cikël oksidimi, por falë kontributit të vitaminës C është në gjendje të bëhet aktive përsëri në luftën kundër radikalëve të lirë!

Një lëkurë e tendosur dhe rrezatuese do t’ju ??bëjë të filloni çdo ditë të re në mënyrën më të mirë të mundshme!

Fuqia zbardhuese

Vitamina C është mjaft efektive për të zbehur njollat e lëkurës, si njollat e diellit apo shtatzanisë. Në fakt, ky serum aktiv i pastër është në gjendje të pengojë prodhimin e tepërt të melaninës, e cila shkakton njolla të errëta në lëkurë. Pengon hiperpigmentimin dhe zvogëlon rrezikun e shfaqjes së tij duke e bërë lëkurën me shkëlqim dhe me ngjyrë të njëtrajtshme! Serumi i vitaminës C është ideal për të zbehur njollat, qofshin dhe ato shumë të errëta , siç mund ta shohim në imazhin më poshtë, i cili tregon efektet e aplikimit të Vitaminës C pas 4, 8 dhe 12 javësh.

Fuqia anti-rrudhë

Vitamina C është një molekulë thelbësore për sintezën e kolagjenit, një proteinë që është baza e mirëqenies jo vetëm e lëkurës sonë, por e të gjitha indeve lidhëse të trupit tonë. Ky aktiv stimulon sintezën dhe e mban aktive me zbutjen pasuese të shenjave të plakjes. Serumi Vitaminë C ka një veprim 360-gradë anti-rrudhë duke vepruar në të ashtuquajturën chronoaging (plakja e lëkurës nga faktorët gjenetikë dhe si pasojë e moshës, por edhe në photoaging e shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve UV, në sajë të fuqisë së tij antioksiduese, për të cilën folëm më lart.

Kur duhet përdorur?

Vitamina C është ideale për ta bërë lëkurën rrezatuese gjatë gjithë vitit, dhe vjen në ndihmë edhe gjatë periudhave më të vështira siç janë ndryshimet sezonale, kur ne e shohim fytyrën tonë pak të zbehtë dhe të lodhur, ose para muajve të verës për të përgatitur lëkurën për ekspozimin në diell.

Si ta përfshini atë në rutinën e bukurisë?

Vitamina C aktive mund të vendoset e pastër në fytyrë si serum, pas aplikimit të tonikut dhe para kremit, ose si përforcues për të rritur efektin ndriçues të kremit tonë të preferuar. Në traditën koreane të bukurisë, Vitamina C përdoret gjerësisht si serum dhe përfaqëson një nga sekretet e përsosmërisë për arritjen e lëkurës së lakmuar si prej porcelani!

Tags

Lini një Përgjigje

5 persona po shohin produktin
Keshille Skincare? Na shkruaj!